icon rss

NSLSC Juniors News

   Pages:  1  2  3  4  5  [6]  7 

2009/10 JUNIOR AGE AWARDS

Congratulations to the following members who won Junior Age Awards for the 2009/10 Season


UNDER 8 MALE

1. Miller McQuitty-Brown

2. Adam Christensen

3. Declan Mayne & Harrison McDonald


UNDER 8 FEMALE

1. Bianca Jones

2. Olivia McClelland & Lily McDonald

3. Jordana Wood


Most Improved Under 8 - Kale Venz

Under 8 Age managers Award - Madison Bravery

Sportsmanship Award Under 8 - Cooper Ward



UNDER 9 MALE

1. Ethan Claverie

2. Spencer Jeans

3. Jake Satherley


UNDER 9 FEMALE

1. Madisyn Armstrong

2. Sally Greenwood

3. Taneesha Clarke


Most Improved Under 9 - Kye Sunderland

Under 9 Age Manager Award - Aurora Hagemann

Sportsmanship Award Under 9 - Aroha Atkinson



UNDER 10 MALE

1. Mitchell Coombes

2. Lachlan Jones

3. James Rutherford


UNDER 10 FEMALE

1. Rhiannah Keuning

2. Teneka Ash

3. Claudia McClelland


Most Improved Under 10 - James Rosato

Under 10 Age managers Award - Kate Christensen

Sportsmanship Award Under 10 - Lance Ash



UNDER 11 MALE

1. Bailey Armstong & Billy Chambers

2. Ethan Shields

3. Harrison Crouch


UNDER 11 FEMALE

1. Elly Wikaire

2. Shiraz Mulholland

3. Natasha Innes


Most Improved Under 11 - Natasha Innes

Under 11 Age Manager Award - Zoe Ward

Sportsmanship Award Under 11 - Harrison Crouch



UNDER 12 MALE

1. Lincoln Comben

2. Justin Hunt

3. Lachlan Bell


UNDER 12 FEMALE

1. Allabama Wyke

2. Roxanne Pena

3. Kate Cottle


Most Improved Under 12 - Katie Munday

Under 12 Age Manager Award - Grace Rosato & Laura Brown

Sportsmanship Award Under 12 - Sam Chambers



UNDER 13 MALE

1. Ben Bannan

2. Grayson Bell

3. Zach Brown & Keegan Hipgrave


UNDER 13 FEMALE

1. Maddison O'Brien

2. Tamara Hunt

3. Jessica Unicomb & Stephanie Rutherford


Most Improved Under 13 - Grayson Bell & Zach Brown

Under 13 Age Managers Award - Andrew Byrne

Sportsmanship Award Under 13 - Alice Weir



UNDER 14 MALE

1. Brodie Smith

2. Chad Bradfield

3. Joel Brown


UNDER 14 FEMALE

1. Courtney Pierce

2. Dorine Pantacchini

3. Jessica Byrne


Most Improved Under 14 - Alesha Leggo

Under 14 Age Managers Award - Dorine Pantacchini

Sportsmanship Award Under 14 - Susie Greenwood



Imogen Oulten Award Most Courageous Performance - Lachlan Jones


"Gavin Hill" Best carnival performance - Bailey Armstrong


"Bed Shed" Junior Club Person of the Year - Courtney Pierce

U11-14 STATE TITLES

BMD Northcliffe comes 3rd at the 2010 Junior State Titles held at Emu Park.
Congratulations to all members who competed.

U11-14 Branch Events

The events that were not run at Branch will now be contested at the Gold Coast City Titles on Saturday 27th & Sunday 28th March, North Kirra.

We have been advised they will take into consideration the State Swimming Championships when creating the timetable.
The BMD Northcliffe Junior Committee has suggested that U11 events be run on Saturday with the U13 events being run on Sunday.

Please check the entries below and advise Tiarne via email if you cannot attend. I need to know by ASAP.

We will only be entering the events that need to qualify for State.

Events to be run for Branch click here

U11-14s BRANCH CARNIVAL

The U11-14s South Coast Branch Carnival has been moved to Kirra Beach.

Saturday 13th - Sunday 14th March

Please be ready for warmup at 7am

Bring dry warm clothes as windy, wet conditions are expected

Pages:  1  2  3  4  5  [6]  7 

Please support our sponsors

view all sponsors >> 

Juniors 4  .
Juniors 2  .
Juniors 1  .
Juniors 3  .

Location:
Cnr Garfield Terrace & Thornton Street,
Surfers Paradise, Queensland 4217
Telephone: (07)5539 8091
Facsimile: (07) 5531 7071

location map

Postal Address:
BMD Northcliffe Surf Life Saving Club
Po Box 980, Surfers Paradise,
Queensland 4217,
Australia

 

 

graphics & design lee vrolyks / peter blakeley
programming peter blakeley
Attain Computer Consultants